| FAQ |
| Kalender |
|
|
|
|
#1 | ||
|
|||
|
Klarade millennium-buggen
|
Men Binero är inte särskilt billiga .. City Network vet jag inte priserna på. Jag förstår att man vill ha så lågpris som möjligt för sin blogg och skolprojekt.
Men att som företag välja det billigaste på marknaden , är inte så begåvat. Citat:
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#2 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
Generellt tycker jag inte man kan säga så, relativt nya kreativa företag inom hosting har ofta lägre priser för att ta sig in på marknaden och kan i vissa fall tom. vara bättre än många etablerade och dyra hotell.
|
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#3 | ||
|
|||
|
Flitig postare
|
Danielos vad anser du vara ett dyrt webbhotell om man får fråga?
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#4 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Senast redigerad av Danielos den 2012-06-14 klockan 11:50 |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#5 | ||
|
|||
|
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
anställd. Hur kan då 141 kr för en hel månad vara dyrt?! Vi snackar 1 promille av en anställds omsättning? Visst, om priset är den absolut viktigaste faktorn när man väljer leverantör så kan man nog inte förvänta sig en resa till månen när man betalar för en spårvagnsbiljett till Bergsjön. |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#6 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
Om CN tar 74kr/mån är det väl dyrt, det är ju nästan dubbla priset? Från ett företagsperspektiv är det ett rimligt pris och utifrån ett kundperspektiv är det dyrt, utifrån vad man får. Vissa företag har stora kostnader andra har mindre kostnader. Sedan finns det något som heter marknads- och prisstrategier, och det man förlorar på vissa saker tar man igen på andra. Sedan kan man subventionera låga priser under en längre tid för att ta marknadsandelar, men generellt sett på hostingmarknadens prisbild just nu så är 141kr dyrt i ett kundperspektiv.
Senast redigerad av Danielos den 2012-06-14 klockan 21:43 |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#7 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Citat:
De standardpaket som finns hos 95% av de svenska webbhotellen är ju en fis i rymden för de flesta företags ekonomi. Kan absolut köpa att Lotta 15-16 år som gillar är blogga är känslig för några tior hit eller dit, däremot ett företag bryr sig nog inte om en hundring hit eller dit om det är en bra tjänst (förutsatt att den som tar beslutet har lite vett och inte bara räknar ören). |
||
|
|
Svara med citat
|
| Svara |
|
|