FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Inte hört något mer, är nere på mitt andra boende i Medelhavet så rätt skönt slippa tänka på alla kriminella och korrumperade åklagare.
Men om man ser kompetensen till polis och åklagare samt hur snabba dom är på att utreda saker så kan det säkert ta flera år innan något händer. Men efter jul när man har mer tid ska man sätta sig med sin advokat och sätta ihop en JO anmälan mot åklagaren. Men eftersom åklagaren är en riktigt korrumperad åklagare som går efter musikmaffian och filmmaffian ärenden så kommer han säkert driva målet och förlora. Samma åklagare som drev målet mot 15 åringen i gbg. "En 15-årig pojke, som misstänktes för att ha spridit 24 filmer till tusentals användare, friades under tisdagen av Göteborgs tingsrätt." "Åklagaren Fredrik Ingblad, vid internationella åklagarkammaren i Stockholm, ser ingen annan utväg än att överklaga till hovrätten." Det finns ingen intresse för driva ett sådant mål mot en 15 åring vidare ur samhällssyn. Så när den korrumperad åklagaren Fredrik Ingblad driver mål så gör han det utan lagstöd och påhittade tolkningar av lagtexten. Inte ens när han förlorar i domstol så accepterar han inte det utan driver mål vidare även om han ska förstöra en 15 årings liv som handlade om 24 jävla filmer på en dator. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Citat:
http://www.dn.se/nyheter/sverige/16-...for-fildelning Tror knappast hans liv förstörs av dagsböter utan det är väl ett ganska rimligt straff.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Han har gjort väldigt mycket för detta samhälle. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Det är inte det som är det viktiga. Man konstaterar nu att hans agerande är brottsligt. Det sänder således ut rätt signaler och det är framför allt den förebyggande effekten som är relevant. Att resonera på ditt vis att staten ska spara eller tjäna pengar på varje brottsmål blir ju tämligen absurt.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments Senast redigerad av tartareandesire den 2011-12-21 klockan 14:01 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Jag har mina egna åsikter om vad polis och åklagare borde spendera tid på men att resonera utifrån "vinstssyfte" är helt fel. Med det resonemanget skulle inga brott gå till domstol för mig veterligen så går alla brottsmål back.
|
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|