Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


USA ligger bakom Svensk nätfientlighet

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-12-27, 22:33 #1
Base Base är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 65
Base Base är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 65
Kollektivbestraffning är en vidrig och ocivilicerad metod. Oavsett om det gäller sjuka, arbetslösa, internetanvändare eller någon annan grupp.

Att folk fildelar är en rak konsekvens av att företagen bakom verken har en orealistisk uppfattning om hur mycket folk är bereddda att betala men framförallt hur hur 'mycket man är beredd att ta den där bak' för att få ta del av verken. TV som det ser ut idag var utdaterat redan för 10 år sedan. Hade man tagit tag i detta redan då hade ej fildelning funnits. Varför sitter vi tex fortfarande och är tvingade att genomlida 50% reklam för en film vi enbart får titta på mellan 21-23 tisdag kväll. Och detta behöver vi betala ofta över 500kr i månaden för via digital-tv abbonemang. Och vill man nyttja det magra PPV utbud som finns får man betala ÄNNU mer. Man blir också rånad på månatlig basis ifall man vill kunna flytta sig mellan vardagsrummet och sovrummet och se vidare på en film. Hittills har man dock kunnat dra med sig sitt kort men även det kommer med säkerhet strypas ner successivt iom cardpairing. Det är på väg mot helt stopp att kunna spela in från tv för privat bruk och du får inte välja vad du vill ha för hårdvara, du måste köra boxar som ofta representerar något av det sämsta och mest nerstrypta på marknaden.

Det enda häpnadsväckande är att någon i denna branschen kan sitta och tycka det är konstigt att folk fildelar.

Detta hade varit en non-issue om det funnits bra öppna streamtjänster. Och vi hade haft ett intakt internet på köpet. Mediabranchen idag ligger och stryper sig själv för att (om man ska låna ett uttryck) det ej flyger in stekta sparvar i munnen på dom. Och när dom märker att dom ej kan andas så stryper dom sig själva ännu hårdare för att lära halsen att veta hut.

Senast redigerad av Base den 2010-12-27 klockan 22:38
Base är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2010-12-28, 11:58 #2
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Ursprungligen postat av Base Visa inlägg
Kollektivbestraffning är en vidrig och ocivilicerad metod. Oavsett om det gäller sjuka, arbetslösa, internetanvändare eller någon annan grupp.
Det är knappast en kollektiv bestraffning... Tycker du kameror i butiker också är kollektiv bestraffning? I så fall förstår jag dig, annars är det ett icke-argument som endast är till för att försvara ditt beteende.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:03.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017