FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Medlem
|
"Jakten på vanliga Svensson som delar musik och film med varandra har legat bakom den största nedmonteringen av medborgarrätter i modern tid, och amerikanska intressen har legat bakom allting."
http://rickfalkvinge.se/2010/12/25/det-kom-en-julklapp/ Ja, vad säger man... |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Bara ett inlägg till!
|
att det är vedervärdigt att det svenska folket låter sig mutas av småpengar för att ha en marionett regering åt de stora företagens intressen.
Löjligt fega har svenskar blivit och äckligt egoistiska. Då är sådant här möjligt. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Förvånar mig inte. Jag har alltid varit en person fylld av konspirationsteorier, kul att denna var sann
![]() |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Det är väl vi själva som monterat ner våra "medborgerliga rättigheter" genom att sno åt oss musik och film utan att betala för den, eller? Frihet under ansvar. Klarar man inte av att ta ansvar för sina handlingar så kommer ofriheten som ett brev på posten.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Bara ett inlägg till!
|
Citat:
Och detta är ganska kraftiga medel bara för att jaga lite musik tjuvar på nätet. Drar du till med kärnvapen bara för att grannlandet säger BU? Det är inte försvarbart att nedmontera rättigheter så enormt för att jaga några musiktjuvar.. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Tanken med övervakning på nätet är ju att den endast ska användas vid misstanke om brott och därmed inte drabba oskyldiga. Tanken med fartkameror är att enbart sätta dit fortkörare, men kan lätt användas för att dokumentera alla fordon som passerar. Jag är också mot övervakning men ville bara lyfta fram att det är många som inte är helt oskyldiga till det som nu sker. Tar man sig friheter som man inte har rätt till så blir man biten i arslet förr eller senare. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Man är ju inte direkt förvånad tyvärr...
Sen kan man ju också fundera på hur mycket påtryckningar som sker för att inte journalisterna/nyhetsmedia skall föra "för mycket liv"... Senast redigerad av P3N den 2010-12-26 klockan 12:02 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Citat:
Att sedan påtryckningar kommer från just USA är väl knappast vare sig märkligt eller överraskande? Det är där de stora bolagen i nöjesbranschen finns helt enkelt. Knappast värt att kallas nyhet ![]()
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Citat:
Idag sitter det redan massor med andra kameror uppe för att övervaka/registrera trafiken =) |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Det är ju inte heller särskilt rättvist att en del ska betala för musik medan andra tycker det är okej att ladda ner sina favoriter för att istället lägga pengarna på en iPhone. Att betala en fast avgift för att få ladda ner obegränsat med musik från nätet som en del föreslår då och då är ett uselt alternativ likaså eftersom det är en omöjlighet att göra ett sådant system rättvist. En del vill bara ha några låtar medan andra sitter hela dagarna och lyssnar på musik. Spotify är en vettig lösning men hur bra det fungerar för samtliga parter är inte många som har insyn i tyvärr.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
Svara |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|