Kom ihåg mig?

PatrikWeb intagen till förhör enl idg

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-12-25, 13:01 #11
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth Visa inlägg
Nåväl i Beltrans fall verkar rättssystemet haft rätt i att döma honom. Men i övrigt håller jag med dig i din oro för kvalitén på det svenska rättsväsendet, det är ganska ruttet.
Du har inte jämfört det med andra länder? Vi har minst 80 regeringar världen över som använder sig av tortyr, de fyra största länderna i världen till befolkningsmängden använder sig fortfarande aktivt av dödsstraff (+ drygt 50 andra men drygt hälften av jordens stater har ännu inte avskaffat det), ett antal länder i väst som skrivit på FN:s avtal mot tortyr har trots detta använt sig av information som framtagits medelst tortyr i andra länder osv. Detta är endast de mest extrema exemplen. Att misstag begås är oundvikligt oavsett system så det är ganska meningslöst i detta sammanhang att bara ta upp några utvalda rättegångar på det vis Conth gjorde. Med olyckligt få undantag så kan man rada upp proportionellt mångdubbelt fler exempel på allvarliga oegentligheter om du börjar slumpa länder på världskartan. Fattiga har i många länder svårt att ens få sitt fall prövat i rätten samtidigt som polisen i många länder frekvent tar betalt för att engagera sig oavsett vad lagen säger.

Rättsväsendet mår alltid bra av att ses med kritiska ögon men att gå så långt som att kalla det svenska systemet för korrumperat och ruttet som Patrik och Conny gör är en mycket märklig inställning minst sagt. Det beror väl dels på bristande kunskap och dels på personligt agg gentemot myndigheter skulle jag tippa på.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:48.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017