Kom ihåg mig?

Varför ska man ha en Mac?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-09-11, 12:13 #35
oskarh oskarh är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Sep 2010
Inlägg: 435
oskarh oskarh är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Sep 2010
Inlägg: 435
iMac kommer inte med SSD, om du inte köper en snordyr från Apple eller installerar en själv. Det är nog det som orsakar segheten.

Citat:
Ursprungligen postat av Captain Thailand Visa inlägg
Ps. Jag har flera vänner som haft problem med relativt nya MacBooks som plötsligt slutat fungera (olika fel). Allt är givetvis inte frid och fröjd med Mac. Dock verkar de alla fått en snabb service och därmed fått tillbaka datorn fort.
Min Macbook Pro valde att lägga av i våras, närmsta serviceverkstad var 5 mil bort. Så mitt enda val var att åka dit, så jag gjorde det en måndag. På tisdagen ringde de och sa att Apple godkände mitt reklamationsärende och skulle laga den gratis (den var 2.5 år gammal), men jag behövde komma och skriva under ett papper... 10 mil t.o.r åkte jag på onsdagen. På torsdagen ringde de och sa att arbetet var klart, så på fredagen hämtade jag datorn igen. Åkte totalt 30 mil för att laga datorn, men det tog en arbetsvecka! Jag är väldigt nöjd med deras service, men inte speciellt nöjd med placeringen av serviceverkstaden.

En kompis krånglade förra sommaren med sin Asus, fem gånger under ett halvår låg den på verkstaden, han kunde använda datorn max en vecka totalt under det halvåret innan Asus godkände hans reklamation och gav honom en ny dator. Nu är det en konsumentdator, men det är ju min Macbook Pro med? Så varför skall lagning ta sån jäkla tid för andra tillverkare?!
oskarh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:35.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017