Citat:
Ursprungligen postat av foks
Vad som gäller om en omyndig person ingått avtal regleras av kapitel 9 i Föräldrabalken, https://lagen.nu/1949:381#K9P1. Det är inte den enklaste lagtexten så jag vågar inte uttala mig om hur det blir i det här fallet.
ARN ger endast rekommendationer och du behöver inte följa dem. I praktiken har de dock mycket makt, följer man inte deras rekommendation är det ett antal tidningar som kommer att skriva negativt om ditt företag. Oftast är det därför värt att följa ARNs rekommendation, även om man inte håller med dem.
|
Säg det till RyanAir

Skämt åsido, håller också med om att det är en god idé att följa ARN i de flesta fall.
Det enda frågetecknet här är huruvida du blivit av med mer pengar än det som kommer från den minderåriga?
Tycker det är mycket oprofessionellt av MOSMS att hota med att stänga av kontot innan ni har rett ut vad som hänt sinsemellan. Då bör de istället ge dig råd om vad du kan göra för att något liknande inte ska ske igen. Det här är trots allt en företeelse som bör ligga inom deras expertis och kunskapsområde med tanke på deras verksamhet. Har de inte ens förklarat vad som skett med de pengar som dragits från ditt konto?