FAQ |
Kalender |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Supermoderator
|
För att slippa nertid och under förutsättning att det tillåts kan du först flytta databasen till ny leverantör. Du låter sedan den gamla webbplatsen peka på den nya databasen och använda den istället. Därefter för du över alla filer och sen pekar du om. Efter två-tre dygn tar du ner den första webbplatsen helt.
Då bör alla besökare komma till en fungerande webbplats hela tiden.
__________________
Jonny Zetterström se.linkedin.com/in/jonnyz | bjz.se | sajthotellet.com | kalsongkungen.se | zretail.se | zetterstromnetworks.se | webbhotellsguide.se | ekonominyheter24.se | nyamobiltelefoner.se | gapskratt.se | antivirusguiden.se | jonny.nu |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Detta hade inte jag velat göra över en okrypterad lina. Har man egna servrar och kan sätta upp en SSH-tunnel så är det en tänkbar lösning, men med delat webbhotell känns det en aning skakigt.
|
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|