FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Medlem
|
suttit hela dan med CI och den känns verkligen som en vinnare när jag testat både symfony och cakephp. tycer dom är för stora och komplexa för mina miniprojekt och att det skulle ta några veckors plugg innan man förstår dom helt.
CI är verkligen bra. redan nu efter en dag har jag förstår hur man programmerar efter MVC och fått med en massa best practices på köpet. som någon nämnde tidigare är det verkligen bra att köra efter MVC! detta med OOP är ganska kul att lära sig. man får mkt bättre överblick över koden och man vet vad man håller på med. även för ett medium projekt är det ju jädrans bra metod att programmera på. är det någon här som använder/använt cakephp? ville bara kommentera deras singular/plural namn konventioner. vad bökigt och oproffsigt ![]() CI är så stilren med bästa dokumentationen EVER! den hjälper en så man kan komma igång med programmeringen direkt, och inte behöver lära sig massa annat än php som de andra kräver. läst lite om kohana. någon som kan säga något om det? alltid kul och höra debatt om x VS y ![]() någon som vet om facebook och youtube togs fram av fw eller inte? Senast redigerad av yellowdog101 den 2009-11-03 klockan 19:44 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Medlem
|
Ang CodeIgniter vs Kohana
Har själv mest kört med CodeIgniter och har mest hört fördelar med det så som community, dokumentation och stöd för PHP4 (vilket inte är en fördel för mig dock). Kohana sägs vara lite renare. Sen påstår vissa att Kohana ger bättre prestanda genom att det är PHP5 only men har svårt att tro att det påverkar då CI kör base4/5 beroende på vilken version servern kör... Mer input om Kohana vore intressant! ![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Medlem
|
Citat:
Du behöver inte skriva lika mycket kod i Kohana som i CodeIgniter (ex. auto-load av libraries, helpers och models), och du kan använda förbättrad syntax från PHP 5, vilket gör din kod ännu renare och enklare. Det finns lite åsikter om detta på StackOverflow: http://stackoverflow.com/questions/2...iter-to-kohana Citat:
Jag skrev lite om det på min blogg för drygt ett år sedan: http://www.entreprenord.se/oka-php-p...a-med-apc.html |
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|