Kom ihåg mig?

IE9 släppt

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-03-16, 16:11 #8
pelmereds avatar
pelmered pelmered är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 1 342
pelmered pelmered är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
pelmereds avatar
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 1 342
Som webbutvecklare och webbdesigner så är det ju svårt att undvika att bygga upp ett visst "hat" emot IE och Microsoft. Man har många gånger suttit åtskilliga timmar med att fixa och fulhacka för att sidorna ska fungera som det är tänkt även i IE.

IE har under många år varit en bromskloss för hela utvecklingen på webben. Eftersom IE kommer med och är förinstallerat på nästan alla datorer som säljs är det ju inte konstigt att de har en så stor marknadsandel. På grund av det kan man ju inte bortse ifrån IE när man utvecklar webbapplikationer som ska fungera för alla vilket har bromsat utvecklingen och begränsat vad man kan göra på webben.

Därför vill man inte direkt lyckoönska IE för jag ser inte hur det skulle kunna bli de som ligger i framkant för att utveckla webben med tanke på deras historik och deras mentalitet. IE9 är dock ett stort steg i rätt riktning och det är ju självklart mer än välkommet.

Jag tror verkligen att WebGL är framtiden. Flash har aldrig varit ett bra alternativ för rörlig media på webben och kommer heller inte att bli det i framtiden. WebGL känns som det naturliga valet nu när fler och fler tyngre applikationer flyttas ut på webben och i molnet.

Senast redigerad av pelmered den 2011-03-16 klockan 18:04
pelmered är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:29.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017