Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


loopias mail har stora problem

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-01-08, 13:30 #32
ZynX ZynX är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 356
ZynX ZynX är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 356
Citat:
Ursprungligen postat av abergman Visa inlägg
jag vill nog också påstå att det är ganska vanligt, ett kassaskåp eller bankfack med masterlösenord, viktiga avtal och ev. backuper.
Instämmer helt och hållet här. Företag som tänker åtminstone på säkerheten har en litet bankfack/kassa skåp att spara viktiga dokument i.

Tänker man åter på mail, Så skulle i alla fall inte jag lägga min mail på en delad server miljö för återkomst av mina mail. Här är det nog viktigast att man tänker ett steg längre och införskaffar sig någon egen server på co-location eller hyra en server direkt ifrån något hosting företag. Då kan du vara säker i alla fall att du inte drabbas lika hårt som en delad hostingmiljö gör. Självklart kan även de uppstå problem i egen server, Men då är problemet ganska mycket enklare att lösa.

Dom som bör skaffa en egen server är ju företag som är helt och hållet beroende av mailen. Företag som målare etc, kan fortfarande ha kvar sin mail på webbhotell, då dom fortfarande kan ha kontakt med kunder via telefon om något skulle hända. Där finns de ingen vits med att köpa en egen mailserver.
ZynX är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:03.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017