Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth
Jodå, 50% låter lite faktiskt.
Har du så stor vinst som en miljön så kan det vara bättre att ha ett AB så du kan komma undan med 26,3% i skatt på vinsten i bolaget.
Men det är om du tar ut det som lön som det blir dyrt.
Kan du berätta vilka siffror du matat in så blir det lättare att kolla om du "räknat fel".
|
Jag var ganska generös, så att säga. Matade in en miljon kronor i den översta boxen "försäljning och utfört arbete" och utgick även från att jag hade 0 kronor i kostnader.
Detta då jag främst kommer jobba med egna projekt på nätet hemifrån. Har redan dator och ingenting nytt behöver köpas in. Webbhotellet/domänerna lär förnyas en gång om året, men det handlar max om tusen kronor.
Så, en miljon högst upp och 0 i resten. Blir enklare att förstå sig på alltet då.
Citat:
Ursprungligen postat av Linuus
Jopp! Runt 50% brukar man väl räkna med?
EDIT: Conny var lite snabbare...
|
Wah. Är det verkligen så mycket?
Det räknade jag inte med kan jag säga dig.
Citat:
Ursprungligen postat av Erik Stenman
Men du måste ju redan nu haft runt 50% skatt om du gjort allt rätt utan EF?
|
Jag fyllde nyligen 18 och har innan dess inte haft så stora inkomster som affiliate. Några få tusen som mest. Visste (på fullaste allvar) inte om att man skulle skatta på inkomsterna från bl.a. AdSense/affiliatenätverk utan har fått reda på detta först nu när jag gått i tankarna att starta eget.
Så jag antar att jag inte gjort allt rätt.