Kom ihåg mig?

någon som använder framework?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-11-02, 17:21 #5
yellowdog101 yellowdog101 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2009
Inlägg: 78
yellowdog101 yellowdog101 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2009
Inlägg: 78
ni som inte använder frameworks, programmerar ni enligt mvc? och använder ni er av orm? är nybörjare på programmering och har inte så bra koll på hur man ska strukturera upp koden varför jag ger mig in på cakephp så man har en struktur att följa och vet hur man borde programmera. senare kanske man kan hoppa av frameworket och programmera i samma mösnter och få bra prestanda. rätt tänk?

har gått igenom html, css, javascript, php och mysql men har ingen hum om hur man integrerar alla språken/filer med varandra och hur katalog-/filstrukturen ska se ut.
finns det någon bra bok/tutorial som går igenom hur man ska strukturera upp allt? många tutorials som bara hoppar in på hur man kodar och inte ger mig just det jag behöver, ett framework att arbeta efter.

och hur mycket uppskattas att man kan använda sig av frameworks när man söker jobb? kan väl inte vara så mkt då det finns många olika frameworks och det är stor risk att den man kan inte används dit man söker till.

Senast redigerad av yellowdog101 den 2009-11-02 klockan 17:31
yellowdog101 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 2 (0 medlemmar och 2 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:14.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017