FAQ |
Kalender |
Visa resultat för omröstning: No question avaiable to import. | |||
JA |
![]() ![]() ![]() ![]() |
15 | 40.54% |
NEJ |
![]() ![]() ![]() ![]() |
22 | 59.46% |
Antal röster: 37. Du får inte rösta i den här omröstningen |
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#21 | ||
|
|||
Medlem
|
Vi bokar transaktionerna, det vill säga köpen. Sedan vilket konto de kommer in på spelar ingen roll då de förs över till huvudkontot.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#22 | ||
|
|||
Medlem
|
Hur stor är fördelningen av transaktionerna mellan de olika bankerna? Är det någon som sticker ut på något sätt?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#23 | ||
|
|||
Medlem
|
Vi har inte märkt någon bank som sticker ut extremt mycket. Ska man ha direktbetalning så är det de fyra storbankerna man ska använda.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#24 | ||
|
|||
Nykomling
|
Denna fördelning är visserligen från försäljning av bussresor men det ger en liten fingervisning.
VISA/Mastercard - 75% Swedbank direktbetalning - 17% Nordea e-betalning - 5% Handelsbanken direktbetalning - 4% SEB direktbetalning - 4% |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#25 | ||
|
|||
Nykomling
|
Det känns alltså som att det viktigaste i alla fall är att ha med Swedbank...
Är det någon som samarbetar även med de mindre bankerna, tex ICA, Länsförsäkringar, osv...? Du säljer bussresor, så det är kanske inte jämförbart för oss som säljer böcker, men finns det någon annan som säljer något liknande (böcker, musik, film...) med direktbetalning? Hur fungerar det? Eller är direktbetalning snarare något som används när man köper något dyrare (>1000 SEK)? |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#26 | ||
|
|||
Medlem
|
Vi har butiker som använder detta för billigare varor och det är ett mycket bra betalningsalternativ.
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|