FAQ |
Kalender |
![]() |
#31 | |||
|
||||
Flitig postare
|
Nu har min fsb också börjat ta 500 för varje check(inkasso). Förut kostade det 125 men helt plötsligt utan förvarning(!!!) så kostar det 500.
Jag frågade om det fanns nå billigare sätt, t.ex att de skippar inkasso och att jag tar smällen men de såg ut som stora frågetecken och fattade ingenting... Förhoppningsvis kan jag övertala de amerikanska företaget att betala via wire....de kostar dock $40 /wire för dem... |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#32 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Jag ringde min bank, FSB, de tar "bara" 60kr per check.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#33 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#34 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Ett hett tips är att bli kund hos en mindre bank och göra sitt ansikte känt där, så att de får förtroende för en.
På så sätt blir det möjligt med det som "Bladet" försökte, att skippa inkasson. Det är iallafall vad jag gjort och det gick perfekt. Dock blir jag lite avundsjuk, när jag läser "Bitbull"s inlägg att han bara betalar 60kr/check. Vilken lyckoost! Så billigt har inte jag lyckats att komma undan med! |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#35 | |||
|
||||
Medlem
|
Löste in min första check från Google häromveckan. 100kr tog Handelsbanken i Norrköping/Hageby.
Tycker det är mycket underligt att samma banker ska ta olika betalt. MVH C. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#36 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Detta var handelsbanken (vilken jag genast bytte ifrån). |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#37 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
jag skulle lösa in en US$ check. På den stod det void after 90 days. Sen när jag kom till banken gick det inte alls för det fick inte ha gått mer än 60 dagar i Sverige.
Det kan ni ju tänka på... |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#38 | ||
|
|||
Medlem
|
Föreningssparbanken ville ha 500 kr av mig. Hos SEB skulle det kosta 130 kr men jag vet inte om jag vill bli kund där. Banktjänstemannen ville ordna ett möte så att vi skulle kunna snacka om mina bankaffärer. Han ville att jag skulle ta med mig alla mina nuvarande bankkontonummer, internetdosor och kort. Under mötet skulle vi tydligen kunna fixa allt, allt! "Vi kan ge dig bra villkor på lån". Eh, jag vill bara lösa in min check - that's it. Antingen tar jag och klipper mig och drar på mig kostymen för att dra ut en charmturné bland Stockholms banker eller så tar jag smällen och betalar de 500 kr som FSB vill ha. Med tanke på att checken är på $XXXX och att jag inte har lust att byta ut mina nuvarande banktjänster som fungerar utmärkt för det jag använder dem till är det nästan värt att betala den där femhundralappen.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#39 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Vad är nu detta? Har vi inte redan traglat igenom en tråd på runt 5 sidor om precis samma sak, där jag som arbetat på Nordea skrivit väldigt mycket om vad som gäller där?
Orkar inte försöka svara på något igen, sök efter den gamla tråden om ni vill veta exakt vad som gäller på Nordea. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#40 | ||
|
|||
Medlem
|
Apropå den äldre tråden om utländska checkar/Adsense, så verkar det som att jag inte är ensam om att bli bemött på ett visst sätt av SEB. Lundmark skrev [om SEB]: "Då var man tvungen att vara kund oxå........ och när är man kund..... när man har ett konto hos dom? när man har ett lån? Jag frågade om jag då kunde öppna ett konto och bli kund hos dom..... men det gick inte för det var så besvärligt....... jag vet inte om man måste vara infödd på en bank kanske..."
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|