FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Du blir ju av med administration om du för över domänen och slipper problemet.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Att du äger den tekniskt sett i nuläget är vi alla medvetna om men liksom de flesta förstår jag inte riktigt varför du vill behålla domänen? Skicka bara in ett ägarbyte så blir du av med problemet.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Så länge du inte ser något värde i domänen så har du ju ingen anledning att behålla den. Låt henne betala överlåtningsavgifterna så har du ju inget att förlora på det.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Medlem
|
Ojoj, jag hade bett henne dra åt ***************
Otacksamhet är ordet! Det handlar om att ha princip, och framförallt, får personen sin vilja igenom på detta tillvägagångsätt så kommer det ske liknande situationer framöver. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Generellt så är det väl detta som skiljer en god företagsledare/ansvarig från de som aldrig lär komma speciellt längre än att vara anställd och endast sköta sina åtaganden gentemot sin arbetsgivare (eller kanske tom, bli avskedad).
Man kan som ansvarig aldrig be någon dra åt skogen, man måste agera på bästa möjliga sätt och inte skapa onödiga konflikter, och om man sedan förbättrar sina avtal med kommande medhjälpare så blir det ju aldrig akuellt att man ska hålla på sin "principsak" så att någon inte utnyttjar en igen. Dvs avsluta på rätt sätt, var beredd att göra eftergifter och skapa inte fiender i onödan även om du har rätt, för det ju ofta ens eget fel då man inte har reglerat saker i avtal osv. och lär av misstagen och skapa bättre avtal och förutsättningar för att det inte ska bli konflikter och problem i framtiden. Senast redigerad av Danielos den 2011-03-27 klockan 19:19 |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
Att personen i fråga (bloggaren) sedan är otacksam och beskyller denna GRATIStjänst! (hBlogg.se) för en hel del saker är ju inte klokt! Så vem i hel*ete ger efter för något sådant? Vad skulle kunna bli dålig publicitet för hBlogg.se om all fakta läggs fram? INGENTING! Ingen företagsledning (riktig sådan, inga småföretag!) accepterar eller ger efter under liknande situationer, då kommer man ingen vart! //Jonathan |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Citat:
Citat:
Jo, jag och jag har kommit rätt långt. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
||||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Det låter som ett enkelt beslut. Du blir av med problemet om du skriver över domänen på henne, du får dålig publicitet om du inte gör det. No-brainer!
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|