FAQ |
Kalender |
![]() |
#21 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Var hittar man företag som erbjuder 50k+ i lön? Jag kan allt som den där blocketannonsen kräver och mycket mer därtill. Inte har jag någonsin varit i närheten av någon sådan lön. Kommer ihåg en mycket djupgående intervju för ett konsultbolag några år sedan då jag fick berätta om allt från C till Javascript och Ruby. Intervjuaren tyckte att mitt löneanspråk på 28k var alldeles för högt.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#22 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
http://lonebarometern.idg.se/salary/...rea/3/func/23/
Då har du haft otur och sökt hos fel bolag. Jag klassar mig inte som Senior ännu, och ligger därför inte alls i närheten av några 50k, dessutom jobbar jag i en småstad, vilket tyvärr ger ca 10k mindre per månad än Stockholm. Mitt löneanspråk var också 28k, och jag fick gå ner något. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#23 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Det beror givetvis på hur mycket erfarenhet och hur gammal man är och hur man är som person. Men en nyexad från universitet/högskola ligger på 27 000-28 000 idag i Stockholmsregionen. Är man ca 30 och börjar som konsult (från att ha varit anställd inhouseutvcklare tidigare) så borde man lätt kunna få 35 000 som konsult och utvecklare. IT-arkitekter har löner från 40 000 upp till runt 75000 för de riktigt bra, men då är man oftast i 40-49-årsåldern. Man måste vara om-sig-och-kring-sig och h järnkoll på ens eget värde på arbetsmarknaden. sen gäller det att söka sig till de arbetsgivare där en egen kompetens kommer bäst till sin rätt, då har man oxo bäst möjligheter att förhandla upp lönen. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#24 | ||
|
|||
Medlem
|
Jo man bör nog komma ihåg att det i ännu högre grad beror på vart man är. Utanför storstäderna är det inte särskilt vanligt med löner i 50k-klassen oavsett hur senior du är.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#25 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Var får du dina siffror ifrån Conny? De stämmer inte med den lönebarometer som Stefan Bergfeldt postade och det stämmer inte med mina erfarenheter i branschen. Givetvis kan man tjäna bra mycket mer som egen konsult än som anställd, beroende på vilka kunder man har, men då är också arbetsförhållandena helt olika. 50k+ för en vanlig, anställd, senior utvecklare har jag aldrig hört talas om.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#26 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Citat:
Normal ingångslön för en civ.ing. ligger väl kring 25-30 men sedan stiger den relativt snabbt.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments Senast redigerad av tartareandesire den 2009-10-09 klockan 17:53 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#27 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Vilka siffror menar du inte stämmer? Jag är själv i branchen och vet från insidan vilka löner som gäller, IDGs lönebarometer bygger endast på frivilla uppgiftslämnare och har inte alls de toppavlönade med. Den typen av människor ägnar inte sin tid till att fylla i löneenkäter helt enkelt. Uppgiften om 140 000 SEK/mån för toppavlönade konsulter oinom affärssystem kommer från en artikel i Computer Sweden i förra veckan om jag inte minns totalt fel. IDGs lönebarometer visar mestadels median och genomsnittslöner, det finns många som tjänar betydligt mer än de siffrorna. Dels beroende på att de högavlönade inte sitter och fyller i dessa löneenkäter och därför inte syns i IDGs lönebarometer. Senast redigerad av Conny Westh den 2009-10-09 klockan 21:50 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#28 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Citat:
En länk till artikeln vore toppen! ![]() Edit: jag är konsult på affärssystem alltså... |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#29 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
de är så klart relativt få till antalet, men klart det finns. Finns ju företag som sålt in system för skyhöga summor och då utan problem klarar såna löner.
Hittade artikeln: http://computersweden.idg.se/2.2683/...140-000-kronor |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#30 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
30 brutto-jobb finns hos mig - du behöver bara vara en superkodare, inte supermänniska
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|