Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Mera om NSA

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2013-08-04, 14:03 #12
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth Visa inlägg
Snowden har avslöjat att NSA/Regeringen BRYTER mot lagen och avlyssnar enskilda medborgare på mycket lösa boliner. Det är självfallet en pinsamhet för regeringen och NSA att det avslöjas, men det är inget brott att avslöja brottslighet! Även om regeringen vill få det att se ut som Snowden är brottslingen, vilket han inte är. Snowden är en Whistleblower, dvs någon från insidan som avslöjat oegentligheter.
Citat:
The Federal Whistle-blower Protection Act protects the public disclosure of “a violation of any law, rule, or regulation” only “if such disclosure is not specifically prohibited by law.”
Det vill säga man kan aldrig gå till media med denna typ av hemligstämplat material utan att begå ett brott. Han skulle däremot lagligt kunnat gå till någon av de instanser som har rätt security clearance, bland annat kongressens "intelligence" kommitèer.

För mig är det självklart att han snarare ska belönas än straffas. Men det är en moralisk bedömning - en rent juridisk bedömning tror jag får motsatt resultat i de flesta rättsstater, däribland USA.
Clarence är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:42.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017