FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Lite väl cyniskt och hårddraget? Du betalar skatt ja. Om du är skyldig pengar så måste du betala dem. Inga konstigheter. Det finns gott om utrymme att bli både rik och slippa förlora rubbet även om försäljningen viker.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Medlem
|
Förstår det, samtidigt vill staten ta del av mina framgångar, men varför låter de mig köras i botten om jag inte lyckas? Om jag blir skuldsatt så är hela skulden min, men om jag lyckas så vill de ha hälften?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Citat:
Samhället/staten har redan hjälpt dig / betalat för din framgång genom att tillhandahålla stabiliteten och möjligheten för dig att kunna starta företag och agera i på en rimlig marknad styrd av lagar och förordningar. Senast redigerad av Björn den 2012-11-10 klockan 09:45 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Citat:
![]() Det finns för övrigt finansieringsmöjligheter där staten är med och bidrar också men naturligtvis vill ingen satsa pengar i ett företag de inte tror på oavsett om det är staten eller en privat investerare.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments Senast redigerad av tartareandesire den 2012-11-10 klockan 13:14 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
En skattelättnad eller viss återbetalning bör ju vara bättre om det förhindrar folk blir arbetslösa |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|