FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Administratör
|
Citat:
Lastbalanserade servrar betyder för det mesta bara lastbalanserade webbservrar. Databasen kommer fortfarande delas såsom på övriga hotell, och i de flesta fall även lagringen. Nackdelen med att inte ha det lastbalanserat är att en kund med dålig kod och/eller mycket trafik kan sega ner servern du ligger på. Det problemet minimeras (eller går ut över alla kunder ![]()
__________________
eldefors.com - Personlig (teknik)-blogg |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Nykomling
|
Citat:
Testade idag även med GTmetrix.com på några länkar jag fick tillsänt mig av City Networkd och där handlar det också om liknande tider, ca 3-6 sek. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
Hej Vi är medvetna om att laddtiderna för vissa siter hos oss är för långa. Exakt vad som är normalt är givetvis svårt att säga och lite upp var och en. Det viktiga är dock att om du som kund tycker det går för sakta så är det självklart något vi måste kika på. Vi har tidigare under våren utökat kapaciteten i vårt nät för att snabba upp sidorna. Detta gav ett bra resultat men inte tillräckligt. Vi kommer göra fler ändringar för att sidorna ska ladda snabbare men jag vågar inte ge ett datum när det är klart. /Jimmie Eriksson |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Nykomling
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Administratör
|
Citat:
Det är förvisso laddningstiden som spelar roll, men allt som oftast är det webbhotells-kunden som är största anledningen till en långsam sådan. Ofta förstörs också resultaten av testtjänsten genom att de kör en entrådad laddning (vilket ingen riktig browser gör) eller har prestandaproblem. Dessutom bör du testa via en svensk server om det är för en svensk sajt. Nu vågar jag inte säga något om ditt fall eller Loopia då jag inte känner till din sajt eller är kund hos Loopia (eller kommer vara efter deras Greenpeace-hantering), men din testmetod gör att du har så många felfaktorer att det är omöjligt att uttala sig om något om webbhotellets prestanda.
__________________
eldefors.com - Personlig (teknik)-blogg |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|