FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Nykomling
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Supermoderator
|
De är enkla att manipulera, det har stor betydelse var testet körs, det går inte att översätta siffrorna till en generell applikation osv.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Nykomling
|
Citat:
Admax, Oderland, City Network, Space2U, eller annat - fler erfarenheter av vad som kan lira snabbt och bra för Wordpress över lag? Senast redigerad av Kennedy den 2012-07-03 klockan 16:36 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Medlem
|
Skulle rekomendera Voox webbhotell dels har de nya sevrar och en support som är svårslagen.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Nykomling
|
![]() Citat:
![]() Senast redigerad av Kennedy den 2012-07-03 klockan 17:58 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Medlem
|
||||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Nykomling
|
Aha OK, antog att det var helt nystartat då jag inte hittar dem på Allabolag.se. Och är din erfarenhet att de levererar bra hastighet överlag (har du något exempel på laddningstider), upptid, säkerhet, bra funktion med olika tillägg, med flera parametrar?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Administratör
|
Citat:
Compile blir t ex helt betydelselös om webbhotellet använder en opcode cache (vilket de flesta gör) då processen bara kommer köras när en php-fil körs första gången på en längre tid. Insert/read/update 1000 gånger på liten datamängd blir likt väl konstigt. Det gör mer för att mäta svarstiden 1000 gånger än relevanta prestandan på SQL-servern. Svarstiden spelar i de flesta fall mindre roll än prestandan vid joins. Det mäts på helt andra sätt och optimeras genom andra cache-inställningar hos webbhotellets SQL-server. Calc PI ger en förhållandevis begränsad mätning på webbserverns prestanda. Dels är den begränsad till en viss typ av beräkningar och sedan är de flesta applikationer inte märkbart begränsade i renderingshastighet av PHP-beräkningar. Med det sagt skulle jag bara vilja varna för de tre sista på listan ur prestanda-synpunkt utifrån resultaten. Och även där är det mest bara indikativt.
__________________
eldefors.com - Personlig (teknik)-blogg |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|