Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


ISP som använder black hat seo

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-11-27, 06:25 #1
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
Att använda forum och gästböcker för spam postningar, kanske inte "skadar" någon, men de bör ändå jämföras med klotter och vanndalism, man ge sej faktiskt på någons digitala egendom och förstör den med klotter och den moraliska gränsen kan alltid flyttas fram och tillbaka.

Det som gör den här historien lite anmärkningvärd, är att det är telelnor, en ISP, där andra avdelningar jobbar med bekämpa spam och har häcken full med abuse case, sitter en avdelningen använder just spam för att marknadsföra kontantort och en support tjänst.



Citat:
Ursprungligen postat av ADRTCK Visa inlägg
Du anser inte att det är en viss skillnad att resonera kring något som inte direkt skadar någon annan, som inte är ett lagbrott, och där villkoren dikteras av ett företag som i princip har monopolställning och som när som helst kan ändra dessa villkor, med bidragsfusk, snatteri och andra saker som dels skadar andra (samhället) och som dels är lagbrott?

Jag antar att du inte likställer, jag vet inte, användandet av aimbots på en publik CS-server, med bidragsfusk och snatteri?

Senast redigerad av klein den 2011-11-27 klockan 06:40
klein är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:00.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017