Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


CityNetwork: Varningar och fel

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-08-08, 17:05 #1
johan1234 johan1234 är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 905
johan1234 johan1234 är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 905
webbkonsulterna - Jag säger relativt lika för det är just vad det är. Vi har APIn som vi jobbar med och vi har lagt till olika tjänster på olika sätt. Utseenede är i stort sett lika också - men långt från exakt. Så igen - relativt lika. Även grunden är olika - dvs tekniken med hårdvara mm. Låt inte ögat lura dig. :-)

Visst har det funnits barnsjukdomar - och Binero fick en del smällar då de började ett år tidigare än vi. (OFF TOPIC RADERAT)

Har dock kört en del system genom tiderna och kan säga att jag än idag inte kört ett buggfritt system. Ropa på mig när du hittar ett... ;-)

Senast redigerad av jonny den 2011-08-09 klockan 11:46 Anledning: off topic
johan1234 är inte uppkopplad  
Oläst 2011-08-08, 19:16 #2
njoy njoy är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2007
Inlägg: 102
njoy njoy är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2007
Inlägg: 102
Johan1234:
Om ni hade stöd för php_flag i htaccess skulle man inte behöva inkludera skriptet i ett annat skript. Vad är vitsen att slå på errors på skriptnivå om det ändå inte ger nån output vid syntax fel. Jag kan varken stärka eller dementera detta påstående men har för mig att ini_set läses in även om critical errors följer i filen, så länge den är före det kritsika felet. Nån kanske kan täcka in här.

De flesta skript ser ut enligt nedan.

<?php
require('config.inc.php'); // <-- här är behändigt att göra en ini_set

' // <-- syntax error
foobar(); // <-- fatal error
?>

Ni har av prestanda och säkerhetsskäl stängt av errors.txt på FTPn och man kan heller inte göra en override och få nån användaranpassad. Jag skulle säga det vore av säkerhet i åtanke att möjliggöra en egen errors_log. Vi som bryr oss och vill veta när nåt går fel är beroende av intern felrapportering.

Men lösningen ryska gumman (att inkludera nåt i nåt som är inkluderat i nåt) känns inte alls genomtänkt. Om den nu skulle fungerat.
njoy är inte uppkopplad  
Stängt ämne


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:28.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017