Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Interpolhackare gripen

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-06-09, 19:52 #9
MRosensons avatar
MRosenson MRosenson är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 358
MRosenson MRosenson är inte uppkopplad
Flitig postare
MRosensons avatar
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 358
Citat:
Ursprungligen postat av Gustav Visa inlägg
Neunundneunzig Luftballons eller Ninety-Nine Red Balloons, som den brukar heta på engelska, är en gammal låt från åttiotalet som du säkert har hört många gånger. Den är riktigt bra och spelas ganska ofta på radio.

Låten handlar om en inte ont anande person i Västtyskland som går och köper 99 ballonger och sedan låter de flyga mot horisonten för att de är vackra. På andra sidan muren i Östtyskland så kan man inte identifiera ballongerna för vad de är och skickar därför upp 99 stridsflygplan för att skjut ner dem. Det får i sin tur NATO att tro att de blir angripna och de mobiliserar därför sina trupper. Det hela slutar i kärnvapenkrig och att världen förintas.

Låten symboliserar alltså fjärilseffekten och hur en liten incident snabbt kan eskalera till världskrig. Skotten i Sarajevo, som utlöste första världskriget, är ett bra exempel. Simplifierat så kan man säga att ett enda skott, avlossat av en inte ont anande tjugoåring, mynnade ut 37 miljoner människors död.
Oj, inte direkt vad ja har tänkt på när ja har hört "99 luftballons".
Kul musikhistoria, de tackar ja för!


Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Tror också det, vem litar på den personen? Det är ju samma sak som att en bank skulle anställa en bankrånare.
Förstår hur du tänker, men känns som om det går att ha betydligt bättre koll på någon som sitter bakom en skärm. Spela in hans skärmbild tex?
Hur det än är så har han kunskaper som få besitter, känns som om en del företag kan ha nytta av honom.

Hans jobb borde ju då mest logiskt bli att testa företagens säkerhet, får han då ett visst arvode vid lyckad hacking så känns det inte som han tjänar något på att inte tala om detta för företaget.

Vart rörigt, försöker bara få fram en poäng med varför han borde bli erbjuden jobb.
MRosenson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:02.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017