FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Daniel, förstår dig till viss del men överlag tycker jag det fungerar bra. Jag håller med dig om att det finns tveksamheter i vissa fall då trådar raderats eller låsts men de är relativt få och i de flesta fall är det mycket flams och trams som inte tillfört forumet något alls. Det brukar snabbt bli ganska mycket att läsa igenom inlägg för inlägg i sådana trådar och de flesta av oss har inte tid till detta. Det blir då enklare och smidigare att helt enkelt radera hela tråden. Det behöver inte nödvändigtvis vara bra men är ofta den minst dåliga lösningen.
Egenreklamsregeln är som de flesta säkerligen inser ett måste så det känns inte riktigt nödvändigt att diskutera detta ytterligare än gång. Jag tycker tvärtom att forumet håller en hög klass fortfarande. Det dyker upp fler jobbannonser och framför allt dyker de upp snabbare nu än tidigare. Detta är absolut en av de viktigaste delarna av forumet.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Medlem
|
Ett forum där moderatorerna inte har tid att läsa igenom inläggen är ett forum som har för få moderatorer.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Jo men detta håller jag helt med om, det är viktigt att prioritera jobbannonser, och det är både bra och nyttigt för sverige och detta bör absolut prioriteras, och kanske även utvecklas. Men sätt som vi sa tillräckligt många moderatorer för att sköta det hela på bästa sätt och som har tid att läsa igenom och inte slarva med modereringen pga bristande tid. Senast redigerad av Danielos den 2010-05-14 klockan 14:26 |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Tror faktiskt inte det är för få moderatorer. Däremot finns det ingen uppdelning på forum (det är svårt att göra en bra sådan också då tiden man har tillgänglig varierar mycket från en tidsperiod till en annan) och alla kan omöjligen läsa allt. De trådar som rapporteras brukar också granskas ganska snabbt så jag ser inte detta som något större problem.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|