Citat:
Ursprungligen postat av trådlöst
Jo.
40 h per vecka , hur många designer kan man göra om man säger att en design tar ca 3h? Jo ca 13 designer, hur ofta är det man kan få typ ett jobb på låt oss säga, 10 designer som man måste göra på en vecka?
Blir ju kanske 1-2 gånger/veckan eller? :P
Resten kan ju inte bara bli dötid då eller?
Klart som f*n man kan breda ut sig, men då behöver man ju bara fokusera på ett jobb mest.
|
3 timmar per design? Räknar du verkligen med den den tid det tar för möte/konversation med kund då? Jag skulle nog höfta på att om det tar 3 timmar att göra designen så tar det minst lika lång tid att komma fram till hur den ska se ut. Det verkar hända ganska ofta att en kund börjar tveka fram och tilllbaka mellan olika alternativ, kommer med tillägg o.s.v. Det intrycket har jag fått av flera tidigare diskussioner här på WN.
Personligen tycker jag att 3 timmar låter lite. Brukar man inte säga att designarbetet ofta är det som tar mest tid i ett webbprojekt. Den ska vara grafiskt tilltalande och funktionellt genomtänkt.