Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Kom på idé! Äger chefen den?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-11-06, 13:54 #1
forngrens avatar
forngren forngren är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 382
forngren forngren är inte uppkopplad
Flitig postare
forngrens avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 382
Jag säger bara en sak; avtal. Speciellt då detta känns lite som en gråzon.

Kom fram till vad du tycker är rimligt, försök få med chefen på noterna och få det på pränt.

(ConnyW, jag har lyssnat på dig )
forngren är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2009-11-06, 14:04 #2
Roberts avatar
Robert Robert är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 2 103
Robert Robert är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Roberts avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 2 103
Om vi antar att du har skapat layouten privat utanför ditt nuvarande arbete så kan du ge din chef ett förslag:

Han får vara med på ett hörn med en procentandel som är lämplig. Han i sin tur köper in sig i ditt projekt genom att betala din lön och du får arbeta, låt oss säga 3-4h/dag på projektet i din nuvarande anställning. Han blir mao en investerare, dock med ett kontaktnät som kan vara bra att ha. Detta kan ju också vara en bra form för dig att köra ett första projekt i så att du har någon att luta dig mot och även får del av dess framtida vinster. Men för att prata delägare i ett projekt så är det viktigt att tydligt separera detta nya projekt från din tidigare arbetsgivare, lämpligtvis genom att starta ett nytt företag ihop. Annars blir det knepigt att separera tid och vinst som hör hemma...ja, vart?
Robert är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2009-11-06, 19:25 #3
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Citat:
Ursprungligen postat av forngren Visa inlägg
Jag säger bara en sak; avtal. Speciellt då detta känns lite som en gråzon.

Kom fram till vad du tycker är rimligt, försök få med chefen på noterna och få det på pränt.

(ConnyW, jag har lyssnat på dig )
Det gläder mig....

Men jag håller fullkomligt med, snacka med chefen och kom fram till en bra deal som båda är nöjda med, sen kör ni på det.

Exempelvis kan det det i detta fall vara bra att se till så att idéskaparen har en deal så han får en viss andel av ett eventuellt nystartat bolag med denna idé elelr att du får en viss "provision" elelr "licenspeng" så länge arbetsgivaren använder någon del av din idé.

Alternativet är att säga upp sig och driva den helt i egen regi, vilket kan medföra betydande risker.

När (och framförallt om...) arbetstagaren tjänat "storkovan" kan man ju gå vidare.

Viktigt att en uppgörelse om ersättning ska man pratat med en riktig advokat elelr jurist på facket så du får veta vilka regler som gäller, för det finns särskild lagstiftning kring detta, när en anstäld komme rmed lönsamma idéer till arbetsgivare som ligger utanför de normala arbetsuppgifterna.

Ligger detta inom dina ordinarie arbtsuppgifter så har arbetsgivaren 100% rätt till idén om du gjort den på arbetstid.
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:02.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017