Kom ihåg mig?

Ännu mera nedsättningar i sociala avgifterna <23 år

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2013-09-13, 16:19 #16
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb Visa inlägg
Men det är ingen rättighet vara anställd av ett företag, problemet är att folk klagar som fan om dom får en dålig produkt dom köper från ett företag. Men dom skulle inte acceptera få sparken eller få avdrag på lön för dom gör ett dåligt jobb.

Så LAS är ju i grunden ett skydd för skydda dåliga personer, det är ju negativt även för företagets kunder om företaget blir tvungen behålla sämre personal.

Även tur ordning regel blir ju negativt när företaget går dåligt om man måste behålla dom som varit där längst fast dom inte är dom bästa anställda nödvändigtvis.

Du kan reklamera en dålig tjänst/produkt men inte en dålig anställd. Det är väldigt fel och dubbelmoral.
Om man lever ett normalt liv med familj och huslån så måste man ha en säkerhet, precis som du vill ha en säkerhet om du lånar ut pengar till någon. Det problem du har är att du saknar förmåga att sätta dig kn i någon annan människas situation än din egen.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:28.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017