Kom ihåg mig?

Börjar skräppost ses som rumsrent eller blir svenska It-företag allt mer desperata?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2013-05-14, 11:18 #18
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
Det finns inget sådant förbud att skicka pappersreklam. Sedan finns att papperreklam är kopplad till en kostnad, att skicka spam kostar ingent.. Var varje spam kopplad till en kostnad a 10:- ,skulle vara en annan sak. Men det organiserade brottsligheten ligger bakom många företag som syssla med spam på den svenska marknaden, så köper man något via ett spam utskick, så stödjer man black cobra, og och annan kriminella.

Däremot finns en massa undantag både för pappersreklam, så har men publikation med utgivnings tillstånd, så kan man kalla skiten för samhälles information, därav kan tvinga på folk sin dåliga gratis tidning bara för att lura reklamköparna om att vår tidning har minsanna många läsare.

Det är lite synd att idioter som Jehovas vittne har rätt skicka sitt trams till min brevlåda, det är riktigt kränkande.



Citat:
Ursprungligen postat av Danielos Visa inlägg
Helt sant, men då borde det vara även olagligt att skicka pappersreklam till enskilda firmor, annars är ju lagen miljö-ovänlig.
klein är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 

Taggar
abrahamson, funderingar, infobyte, skräppost, spam


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:24.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017