FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Jag tror att hat måste mötas med kärlek, att därför hata alla onda människor är därför ingen bra lösning och leder ingen vart. Att försöka omvandla en mördare genom att försöka förlöjliga osv, tror jag inte alls på. Däremot är det intressant att se att många mördare har blivit mycket bättre efter att ha blivit kristna, senast nu Tony Olsson. Ta en titt på hans blogg: http://tonyolsson.blogspot.com/2011/...mber-2010.html
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Citat:
Ofta är det missbrukare som blir "omvända", även om det givetvis också finns andra exempel. De är lättledda och lättpåverkade människor som bara byter ett beroende och en besatthet mot en annan. Annars håller jag med dig, att gå runt och hata människor gör ingen nytta alls utan skadar bara en själv. Att motverka, och framför allt förebygga, brottslighet gör däremot nytta.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
||||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Det gällde naturligtvis inte alla missbrukare utan de som agerar på det viset. Det finns många andra som lyckas göra något vettigt av sina liv. Att det finns rehabiliteringsföretag som är kopplade till religiösa samfund, t.ex. Scientologrörelsens Narconon, är mycket olyckligt och borde inte tillåtas. Man utnyttjar utsatta människor på precis samma sätt som under den omfattande afrikanska missionen - "vi ger er mat och utbildning om ni blir kristna och ber till vår gud". De som är minst "kristna" är ofta de kristna själva. Dessutom tycker jag inte heller illa om någon som är lättpåverkad vilket du försöker få det att verka som. Tycker bara det är synd att det ska vara så.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments Senast redigerad av tartareandesire den 2011-08-29 klockan 10:08 |
||
![]() |
![]() |
Svara |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|