Kom ihåg mig?

Alla dessa dator/it yrken tråden.

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-04-10, 13:42 #1
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Utbildningsmässigt så gick jag 3 årig Naturvetenskaplig linje på Gymnasiet och sen jobbade jag i 3 år med utdata (skitjobb) innan jag började med lite nätverksarbete (instllera operativsystem och programvaror, installera och flytta datorer m.m.), Visade intresse för programmering på jobbet och lärde mig allt som fanns att läsa om programmering. I September 1986 gick jag en 2 veckors internatkurs i COBOL som jobbet betalade. Sen började jag med programmering 1988 på heltid. Sökte in på universitetet 1986 och 1988 men kom inte in, så jag fortsatte att jobba till 2006 då jag sökte igen och kom in på Stockholms Universitet. Läste Data och Systemvetenskapliga Linjen.

Startade eget företag första gången 1982 (enskild firma) men det blev aldrig att jag drev någon verksamhet förrän jag 1999 startade ett eget AB som jag har drivit i drygt 10 år och levt på.

Det är givetvis bättre att läsa på Universitetet direkt efter Gymnasiet om man kommer in. Men det beror mycket på den personliga situationen hur det löper på.

Det finns många olika inriktningar på IT-utbildningar. Webbdesign är ett kreativt yrke som inte kräver så mycket utbildning eller kunskap för att starta men för att bli rikmtigt bra måste man vara vetgirig och nyfiken och har man en gedigen utbildning inom det kreativa området i kombination med tekniken så har man större möjligheter att bli en riktigt bra stjärna på det man gör.

Att jobba med hårdvaran och bygga datorer är en helt annan karriär som inte går att jämföra med Webbdesigner. Den ställer helt andra krav på kunskaper om hur många hårdvarukomponenter fungerar ihop och alla möjliga versioner av moderkort, grafikkort, kommunikationskort, tangentbord, bildskärmar, "datorlådor", nätverkskort, strömförsörjningsaggregat, skrivaranslutningar, BIOS, kretsuppsättningar, drivrutiner (ett helt eget kapitel).

Vill man satsa på en hårdvarunära karriär så kanske KTH-utbildning är en bra väg, men är man socialt intresserad och mer vill jobba med systemutveckling, Programmering, Webbdesign, Spelutveckling så är en utbildning på Stockholms Universitet mer lämplig då den ligger under den Samhällsvetenskaliga Institutionen. Man läser mer programmering på Stockholms Universitet är de gör på KTH-utbildningarna, där de i sin tuir läser mer matematik än SU-arna gör.
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2010-04-10, 13:59 #2
trådlöst trådlöst är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Jun 2008
Inlägg: 1 123
trådlöst trådlöst är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Jun 2008
Inlägg: 1 123
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth Visa inlägg
Wall of text
Jo, där ser man. Då har du börjat på detta området sen ganska länge tillbaka.
Kan tänka mig att detta inte var så vanligt på 80/90 talet att jobba med datorer/internet då?

Jag har ju tänkt på att Gå ut gymnasiet -> läsa Högskolan (webbdesign inriktning?) och jobba där imellan typ de dagarna jag inte pluggar?

I med att jag kom in på ordet plugga, vad finns det o plugga på när man är på en webbdesign inriktad linje? Inte så att man sitter och pluggar på matte osv då eller har jag helt fel?
Vill helst läsa så lite matte som möjligt, även om det är en huvudnyckel i världen.

Vill helst inte sitta 10h framför en dator och bara designa, kanske åka ut på uppdrag ibland, t.ex låt oss säga att jag är en webbdesigner och har en 8h's lång arbetsdag?
2-3 timmar av dessa 8h är jag ute på uppdrag hos klienter/kunder/företag för att ta fram idér och tankar åt deras produkter osv...
trådlöst är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:01.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017