Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 2 604
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 2 604
|
Linus Thorvalds spekulerar i sina memoarer över vilka egenskaper och erfarenheter som hjälpt honom i hans arbete med att utveckla Linux.
Han skriver att hans tvåspråkighet som finlandssvensk gjort att han fått förhålla sig till avancerad grammatik i två språk. Det har hjälpt honom i att konstruera ett nytt operativsystem.
Jag antar att Linus är hyggligt slängd även i matten, men jag är böjd att hålla med honom om språket.
Min sambo som är duktig språkmänniska och dessutom inte är oäven i Excelprogrammering tycker att programmering hör mest ihop med logiskt tänkande och att känna igen mönster. Till exempel att sätta upp en väv i en vävstol, hålla reda på återkommande mönster och se till att allt går jämnt ut på slutet och det inte blir några lösa trådar.
Är kanske ingen slump att de första automatiska "programmerbara" maskinerna var just vävstolar?
|