FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
En av mina nyare sidor som jag byggt länkar till lyckades ta sig till plats 9, sen 7 och sen 5 för att stanna på plats 5 i någon vecka. Men igår så började jag märka att sidan tappade några placeringar och föll ner till plats 8. När jag idag kollade så märkte jag att sidan ligger på plats 80, alltså helt utanför kartan!
Jag vet att jag har ställt liknande frågor tidigare. Men i detta fall så har jag kört 100% White hat förutom att jag har köpt några länkar, men det verkar ju de flesta göra nuförtiden (kvalitétslänkar). Är detta normalt och kanske en del av Google's process att placera sidan på den position som är mest optimalt och tror ni att sidan kommer komma tillbaka? Eller borde jag se det som ett direkt varningstecken att jag gjort något fel? Sidan är som sagt relativt ny, några månader gammal, och jag har byggt länkar till sidan samt skrivit 4-5 artiklar. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Men det låter inte helt logiskt. Först och främst så skriver de allra flesta SEO-bloggare att köpta länkar ger bra resultat och att det är värt att köpa. Varje månad ser man dessutom folk här på wn som köper och säljer länkar.
Om man inte köpte länkar så skulle man behöva äga 200 egna hemsidor där man länkade till sidan man arbetar med. Det är klart att man kan köpa mindre bra länkar som placeras på ett sätt som Google inte gillar. Men i mitt fall så är jag nästan säker på att allt gått till på ett bra sätt och sidorna är av hög kvalité. Det handlar inte heller om jättemånga länkar utan 2-3 stycken. Men i och för sig så är det väl den enda tänkbara anledningen till detta plötsliga dropp. Dock blir jag förvånad om det håller i sig för då måste jag hitta andra guider.. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Medlem
|
Nääääj! Antalet inlänkar ( förrutom relevanta RELEVANTA sådana ) har så liiiten inverkan på resultatet i SERP'en. PR har inte så stor betydelse för sajter under typ PR5, först då börjar det väga mer än on-page content. Och PR5 kommer man knappast upp i på egen hand utan då gäller det att attrahera sponatana länkar.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Citat:
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Administratör
|
Citat:
__________________
eldefors.com - Personlig (teknik)-blogg |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | |||
|
||||
Medlem
|
Så du menar alltså att de ska vara så lätt för en konkurrent att sätta någon annans sajt i filtret?
Fortsätt jobba med sajten så kommer den förmodligen stabilisera sig i serpen. Min egen erfarenhet har sagt att sajter behöver ha lite tid på nacken för att ranka stabilt och bra. ![]() |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
Men detta är en mjuk vetenskap utan exakta svar, och jag kan bara säga hur JAG upplevt de. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Mmm sandboxad.. =(
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
||||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|