FAQ |
Kalender |
![]() |
#11 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Jag skummade också igenom dokumentet och det verkar som att det gäller att översätta en alfanumerisk sekvens med tecken till en bitmap (emoticon) för att spara bandbredd (alltså genom att skicka tecknen istället för bilden). Detta verkar aningen vettigare men fortfarande helt absurt eftersom denna teknik används ju överallt, speciellt i forum och olika messangers.
Det skulle vara bättre med en standard för att säkerställa att rätt "emotion" framställs via rätt teckensekvens, något som MS klagar på i sin ansökan. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#12 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Mja, nu så skall vi ju kanske inte vara helt övertygade om att microsoft tar patent på detta för att jävlas med alla andra. På ett sätt är det ju faktiskt tryggare om microsoft har patentet på tramset än att nån random lyckosökarföretag har det.
Det är patentsystemet och mjukvarupatent i största allmänhet det är fel på, inte microsofts patentansökan (de följer ju trots allt bara systemets regler). |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|