Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Handdator?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2005-04-20, 08:00 #11
Jan Eriksson Jan Eriksson är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 352
Jan Eriksson Jan Eriksson är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 352
Jag använder en Qtek 9090 och är mycket nöjd. Pocket PC med Windows Mobile 2003. Har "Pocket MSN" och en hel del andra program (har inte kollat ICQ). Smart tangentbord. Du kan använda WLAN och GPRS. Kamera, både stillbilder och rörliga, fickminne (spela in ljud) mm. Håller just nu på att leka med Tomtom (kartprogram). Riktigt rolig maskin.

Vi utvecklar program för Pocket PC så det är därför som vi valde denna modell.

/Janne
Jan Eriksson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2005-04-20, 10:29 #12
jompers avatar
jomper jomper är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 132
jomper jomper är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
jompers avatar
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 132
Jag kör Qtek S100. Det är en PocketPC i litet format men ändå samma upplösning på skärmen som vanliga PocketPCs, dessutom GSM-telefon/GPRS.

Alla PocketPC-program funkar, jag har ett 1GB SD-kort i och synkar den med jobbets Exchangeserver så att jag alltid har mail, kalender och kontakter synkade med jobbdatorn.

Firefox finns till den men än så länge kör jag faktiskt IE.

Upplever den inte som särskilt mycket större än min gamla T610.

Batteritiden är väl det enda som inte är 100%-igt. Jag surfar och mailar iofs säkerligen över en timme om dagen från telefonen och pratar några timmar, men jag behöver ladda den varje eller varannan dag när jag använder den så mycket.

MSN-klient följer med och ICQ-klient finns att ladda ner gratis. VPN-klient finns i operativsystemet och funkar utmärkt.

Qtek-telefonen säljs under mängder av andra namn och ibland operatörsbrandad utomlands. HTA heter den koreanska firma som tillverkar den.

Jag har en Qtek 8010 också, det är mera en telefon med lite pda-funktionalitet, den gillar jag dock inte lika bra. Har iofs inte använd den sån mycket.

Inte heller jag jobbar åt någon som säljer qtek, däremot har jag satt upp en del lösningar avseende centralt management av Microsoft Smartphones, Exchange-synk osv så jag har grottat ganska mycket med dem.
jomper är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:27.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017