Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Paynova nyhet

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2004-05-06, 21:09 #21
Tobbe Tobbe är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 566
Tobbe Tobbe är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 566
Citat:
I denna används Paynovaplånboken som transaktionsbas
Finns inte så mycket att kommentera kring Paynova SMS, det är absolut inget märkvärdigt. Precis vad jag skrev i tidigare inlägg... B)
__________________
www.cellsynt.com
Tobbe är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2004-05-07, 15:11 #22
Edvard Edvard är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 62
Edvard Edvard är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 62
Citat:
87 468 medlemmar ... betyder egentlig 87 468 poster i databasen över registrerade användare.

Frågan är hur många som är aktiva; som använder paynova helt enkelt...
Om dom hade 5000 transaktioner när dom hade en omsättning på 1 000 000 så borde dom ha ungefär 15 000 transaktioner nu, sen vad det innebär i aktiva medlemmar det är svårt att säga, men det borde vara ungefär 10 000 aktiva medlemmar.

Cellsynt
Förstod att det fungerade så som du skrivit innan. Så jag tänkte mest på företaget som paynova använder sig av och faktumet att det är ett franskt företag.
Edvard är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2004-05-08, 15:05 #23
Thomass avatar
Thomas Thomas är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: May 2003
Inlägg: 3 901
Thomas Thomas är inte uppkopplad
Administratör
Thomass avatar
 
Reg.datum: May 2003
Inlägg: 3 901
Obs! detta är inte ett svara på huvudtopicet utan en kommentar till affärsiden
Citat:
"eller varför inte koppla på en 118118-modul och direkt få adressuppgifterna från mobilnumret i fråga för att skicka ut en faktura... "
... samt ...
Citat:
Originally posted by Doje@May 4 2004, 15:36
Hur kapar du en mobiltelefon och får den att skicka ett SMS?

De två metoderna är ju helt annorlunda i det att det är omöjligt för skumma typer att genomföra det ena utan användarens vetskap.
Sant men det jag syftade på var att en affärside som baseras på att kundens okunskap kanske precis fått ytterligare en kanal att ta betalt via, allt hänger på moralen hos ägaren till den som erbjuder tjänsten, i mina ögon.

Skicka ett SMS till 12345678 pris 0 kr är ju inte att ljuga!, att man sedan skriver i det finstilta att det kommer en faktura på 299 kr kanske inte alltid framgår så tydligt som det borde!

Sedan att folk lånar, stjäl eller anmäler mobiltelefoner stulna är ju ett problem som finns, lika så barn som använder föräldrarnas telefoner eller anställda som använder tjänstetelefonen utanför arbetet.

Jag kan dra ett exempel

Att C om v iq betalar ut X öre för varje minut någon ringer till abbonemangsägaren var/är ett stort problem för vissa företag, anställda på stora företag där kontrollen av utgående samtal var bristfällig tog tillfället i akt att ringa upp sin egen mobiltelefon från en av företagets telefoner, för att sedan gå och jobba till nästa rast, då den anställde la på luren igen, vips hade den anställde X öre * 120 minuter på sitt anonyma kontantkort. Med nuvarande förutsättningar skulle detta handla om 30 kr (25 öre * 120 minuter = 3000 öre = 30 kr)

Ovanstående problem är ju inte direkt nåt man vill stoltera med, dessutom är det ju solida Te l e 2 som erbjuder tjänsten, och därför har vi inte sett detta i media tror jag.

Jag vill inte vara kritisk med dock anser jag att man skall försöka genomskåda eventuella problem som kan uppstå innan man sjösätter en affärside, det första jag tänkte på när jag läste att man kunde tjäna pengar på att någon ringde till en var ovanstående problem, och därmed är jag övertygad som att några på företaget som erbjuder tjänsten även tänkte på detta, så ansåg man det som en potensiell inkomst eller ett potensiellt problem är en fråga jag ställer mej.


WN
Thomas är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:00.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017