Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Ska börja optimera mot en ordfras-hur svårt kommer det bli?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-01-14, 23:24 #1
Captcha Captcha är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 185
Captcha Captcha är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 185
Standard Ska börja optimera mot en ordfras-hur svårt kommer det bli?

Märkte precis att ett av mina domännamn har indexerats trots att jag ville vänta tills jag har all content på sidan, men jag hamnade på sidan elva där 140K resultat visades. Säger det något om hur svårt det kommer bli att komma upp till första sidan?

Detta är alltså en helt ny domän och utan text på sidan.

Eller tänker jag fel här?
Captcha är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-01-15, 09:57 #2
emilvs avatar
emilv emilv är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 1 564
emilv emilv är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
emilvs avatar
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 1 564
Det händer att nya sidor får en oförtjänt hög placering ett kort tag. Det kan finnas flera anledningar till det, till exempel:

* Nyhetens behag. Inom vissa ämnen hamnar nyskapade sidor högt; till exempel nyhetshändelser där det senaste är det som är mest rätt.
* Test av relevans. Genom att testa på faktiska sökdata kan Google se hur relevant en sida verkar vara på olika söktermer. De kan då använda riktiga användardata som till exempel: "hur många som söker på denna term väljer den här sidan framför andra?", "hur många och hur snabbt backar man tillbaka till sökresultaten?" etc.

Möjligheten du helst vill se finns också. Det kan vara en "permanent" placering baserad på det som finns på sidan. Arbeta med att göra sidan intressant för besökarna och få dem att välja din sida framför andra så kan du dra nytta av att du redan nu är på en sida med så många visningar.
emilv är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:26.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017