FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Jag hade rekommenderat one.com då jag haft en hel del problem med Binero sen innan. Men eftersom du ska ha flera domäner så kanske du blir tvungen att välja Binero.
Håll oss gärna uppdaterade. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Förr hade jag sagt Binero tveklöst. Efter tusen olika problem så kan jag idag inte rekommendera Binero med gott samvete. Jag har fått felaktiga fakturor, domäner har försvunnit från kontrollpaneler, kontrollpanelerna funkar inte (den "nya är inte mycket bättre kan jag säga), dom har tagit betalt för domäner som dom inte lyckats registrera m.m. m.m.
Jag har fått bra och personlig service av min kontaktperson där som verkligen gjort sitt yttersta för att hjälpa till, men det hjälper inte då kontrollpanelerna var obrukbara och jag inte kunde administrera mitt konto eller lita på att övriga system fungerade som dom skulle. Det gick till den absurda graden att precis varje gång jag skulle göra något som hade med Binero att göra så blev det något fel. Jag har haft en site på one.com i ett par år (inte längre dock) och aldrig haft något att klaga på om man bara vill ha ett enkelt webbhotell utan några avancerade inställningar. Det är ett billigt budgethotell men systemen verkar fungera bra, och supporten har även den varit bra. Behöver du ha flera domäner på samma konto så är Loopia valet i dagsläget. Senast redigerad av gfors den 2010-08-27 klockan 09:46 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Medlem
|
Då tror jag det blir One till att börja med, sedan kan jag väl prova Binero, om inte One uppfyller mina krav. Loopia litar jag tyvärr inte på i dagsläget. Kan alltid hända att jag ändrar mig, men nu till att börja med tar jag One.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Varför vill du ta ett så pass dyrt hotell som one.com?
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Snyggt försök att få trådskaparen att slira in på dina tjänster...
![]() För du kan väl allvarligt inte mena att One.com är ett dyrt webbhotell, relativt till 99.999% av resten av webbhotellsmarknaden? (Ja, frågan är retorisk.) |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Jämfört med de billigaste hotellen, samt mot vad man får för pengarna anser jag att one.com är svindyrt, om man jämför prestanda/pris. Vad hjälper det om det är billigt, kanske gratis om det sedan inte fungerar speciellt bra. Skulle one.com fungera som de bästa hotellen i prestanda och uppetid skulle ju dom konkurrera ut alla, eller tänker jag fel?
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Nykomling
|
Jag rekommenderar faktiskt Surftown. Har varit Surftown-kund i snart två år, och jag är jättenöjd.
Jag är även Binero-kund, som även de rekommenderas - dock har det varit lite små strul då och då, men inget allvarligt. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | |||
|
||||
Flitig postare
|
Är det några jag inte skulle rekommendera är det Surftown. Jag har inte använt det själv, men jag var medlem i en idéell förening där vi hade Surftown, och då betalade vi hotellet och domänen, men 2år i rad så fuckade Surftown upp med betalningen och stängde ner vår site trots att det faktiskt var betalt. Vi fick skicka in kvitto på betalningen båda gångerna för att de skulle öppna upp vårt konto.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Ta en titt på www.allawebbhotell.com eller www.webbhotelljury.se annars
|
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|