FAQ |
Kalender |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Jo det är ju det jag menar... Tar man inte betalt, och inte har någon reklam, så har man inte några inkomster. Man kan inte köpa 34 servrar och ta ut lön utan inkomster.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Men det stämmer ju inte, vi tar ju betalt men inte av alla. Istället för att betala stora belopp till reklamnätverken, ger vi bort en del av kakan gratis istället till användare.
Senast redigerad av Danielos den 2010-04-15 klockan 16:40 Anledning: stavfel |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Jo det var så jag menar. Ni tar betalt. Bra affärsmodell...
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Nykomling
|
www.internetfakta.se/gratis-webbhotell.php har stöd för flera domäner o är gratis, svenskt dessutom
![]() Verkar som det är officiellt att ansöka nu också. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Flitig postare
|
""I paketet som är helt kostnadsfritt ingår 500 MB utrymme, 5GB trafik/månaden. Finns behov av mer utrymme och trafik så kan man få sitt konto uppgraderat till det dubbla i gentjänst att man lägger upp en banner på sin hemsida till Internetfakta. Förutom 5 GB utrymme och 5 GB trafik/månaden får man även tillgånger till tjänster som PHP, MySQL obegränsat antal databaser, obegränsat antal domäner, CGI, SSH, obegränsat antal e-post konto och mycket där till ....""
no comments :-) Citat:
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Flitig postare
|
det var utrymmet jag inte fick ihop ;-)
Hur som helst, har de bara en server så får man hoppas de ställer den i en bra hall och inte under skrivbordet. Skulle nog kanske inte använda mig av deras dns tjänster utan en annan dns leverantör OM de bara har en server. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Jag frågade internetfakta hur mycket det kostade att stå med på deras företagslista och dom svarade: Ett grundinförande kostar från 990,- / 6mån. Då svarade jag och frågade: Så ni menar att alla företag här http://www.internetfakta.se/alla-foretag.php betalar 990kr/6mån? Hur kommer det sig att dom är villiga att göra detta då många inte ens har med sin webbadress? Och jag har inte fått något svar nu på 3-4 dagar.... Senast redigerad av Danielos den 2010-05-12 klockan 10:46 |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
Det finns andra dock som gör det men kan inte säga vem ![]() Även där finns det möjlighet att ha obegränsat med domäner kopplat till samma konto med en katalog för varje domän. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | ||
|
|||
Medlem
|
Jag kanske missuppfattade detta DanielOS.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
||||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|