Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Några pågående kampanjer för .se domäner?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2020-12-21, 17:49 #1
Kackalorum Kackalorum är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2018
Inlägg: 199
Kackalorum Kackalorum är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2018
Inlägg: 199
Citat:
Ursprungligen postat av Danielos Visa inlägg
Jag förstår att många jagar domäner så billigt som möjligt! Själv är jag för att vara om sig och kring sig och att undvika onödiga utgifter och hitta bästa pris. Därför arbetar jag hela tiden med att erbjuda bästa pris så mycket som det bara går. Men att sälja domäner för under 19kr tror jag är olyckligt. Problemet är att domainers låser upp domäner för att sedan tjäna pengar på dem, och sedan förnyar man dem inte, och när sedan någon vill köpa en domän så är den upptagen. Den som tycker det är stor prisskillnad på 14kr kommer sannolikt inte heller att förnya domänen. Detta är kontraproduktivt och därför kommer IIS inte erbjuda några kampanjer under nästa år, så passa på nu att köpa domäner. Obs! Jag är inte emot domainers som köper många domäner, och vill investera och försöka tjäna pengar, men jag är emot att dumpa ut domänerna till ett för billigt pris, och att sedan låsa upp dem och inte förnya dem sedan så jag säljer gärna så många domäner som möjligt för 19kr istället

Så passa på nu för nästa år blir det inga domänkampanjer alls på .se/.nu så ni vet!
Intressant det du skriver - jag har tidigare trott att det var ni registratorer/webhotell som hade de billiga kampanjerna som ett konkurrensmedel, men du säger alltså att det var IIS som körde billighetserbjudanden? Ja i så fall är det ju korkat av dom, må jag säga.
Kackalorum är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2020-12-21, 18:55 #2
Danieloss avatar
Danielos Danielos är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Oct 2005
Inlägg: 3 102
Danielos Danielos är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Danieloss avatar
 
Reg.datum: Oct 2005
Inlägg: 3 102
Citat:
Ursprungligen postat av Kackalorum Visa inlägg
Intressant det du skriver
Tack, det var roligt att höra!

Citat:
Ursprungligen postat av Kackalorum Visa inlägg
jag har tidigare trott att det var ni registratorer/webhotell som hade de billiga kampanjerna som ett konkurrensmedel, men du säger alltså att det var IIS som körde billighetserbjudanden?
IIS har gett inköpspriset på 7kr där registrarer sedan får sätta ett lämpligt pris och varje registrar har fått ett antal kampanjveckor. Detta har varit en bra stimulans tidigare, men nu när .se zonen inte växer så mycket och det är mest rundgång på domäner som registreras och inte förnyas utan en klar idé vad domänen ska användas till så väljer IIS att prova med att inte erbjuda kampanjer nästa år. Att bara slänga ut domäner för 5-7kr till de som inte kommer förnya domänerna är som jag nämnde tidigare kontraproduktivt för människors behov att komma igång med sitt företags- eller sin hobbyidé. Därför har jag varit för att aktivt verka för att människor kommer igång med domän och e-post samt hemsida och har därför satt priset lite högre än andra. Hade alla registrarer arbetat aktivt på detta sätt, så är jag rätt övertygad om att kampanjpriser hade fortsatt även nästa år, på ett eller annat sätt. Och när IIS börjar med kampanjer nästa gång tror jag man kommer kräva mer engagemang från registrarerna än att bara dumpa ut domäner.

Senast redigerad av Danielos den 2020-12-21 klockan 19:03
Danielos är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:40.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017