Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Storbritannien lämnar EU - påverkan?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2016-06-28, 16:24 #1
jayzee jayzee är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Aug 2008
Inlägg: 1 089
jayzee jayzee är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Aug 2008
Inlägg: 1 089
Alltså, det är en enorm skillnad på Europas "fattiga" länder gentemot riktigt fattiga länder såsom Eritrea, Burundi, Uganda m.fl. där folk faktiskt svälter. Sedan undrar jag också vad du menar med att ett land är rikt? Att den har ett välfungerande social- och sjukvårdsystem eller att medelinkomsten per invånare är > 5000 USD/invånare per månad?

Jag är själv uppvuxen i ett land som du räknar till fattiga sektorn. Trots att båda mina föräldrar då tjänade mindre än deras svenska motparter så har jag haft mycket lyckligare uppväxt, bättre utbildning, sjukvård m.m. än vad mina barn som är födda och uppväxta i Sverige har - och de har föräldrar som älskar de och har bra inkomst, hus i utlandet, de går i privatskola, har allehanda försäkringar och senaste iPads och annat tjafs.

Rikt är inte bättre min vän...

Senast redigerad av jayzee den 2016-06-28 klockan 16:27
jayzee är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2016-06-28, 16:55 #2
Lindalicious Lindalicious är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2013
Inlägg: 851
Lindalicious Lindalicious är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2013
Inlägg: 851
Citat:
Ursprungligen postat av jayzee Visa inlägg
Sedan undrar jag också vad du menar med att ett land är rikt? Att den har ett välfungerande social- och sjukvårdsystem eller att medelinkomsten per invånare är > 5000 USD/invånare per månad?
Jag menar välfungrande social, sjukvård och andra statsorgan.

Jag förstår dock att hur mycket lön man får i ett land behöver inte betyda att man har råd med mer än någon t.ex. i Inden som tjänar $300 per månad. Alltså är lönen relevant till hur mycket mat och annat kostar i det landet.

Jag tror att det som jag tycker är mest orättvis inom EU är att rika länderna måste ge bidrag till fattigare länderna, jag ser ingen win-win i det.
Vad är det som det rika landet får tillbaka?
Lindalicious är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2016-06-28, 20:21 #3
lazats avatar
lazat lazat är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 537
lazat lazat är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
lazats avatar
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 537
Undrar vad som händer med alla 307 141 .Eu domäner som ägs av britterna. Det kanske blir några bra namn lediga snart :-)

https://eurid.eu/media/filer_public/...18/q1_2016.pdf
lazat är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:41.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017