Citat:
Ursprungligen postat av Lancelot
Ja det är lite så jag hellre vill ha det. Samma sajt, samma tema, bara att den visas annorlunda på mobilen. Det anser du även är bättre? Hela 48,15% är mobila användare från varav cirka 13% av dessa är tablet användare (surfplattor).
|
Responsivt är en stor fördel framför en ren mobil version eftersom du kan få en responsiv sida att passa flera olika skärmbredder. Skall du ha rena mobila versioner så riskerar du att behöva en för små telefoner, en för stora telefoner, en för paddor, etc. Det blir väldigt dyrt och det kommer leda till att du missköter de mobila versionerna i det långa loppet.
Nackdelen med responsivt är att jag tycker det är svårt att få vissa saker att se riktigt snygga ut i alla skärmbredder, t.ex. en dashboard med mycket "bells and whistles". I värsta fall leder det till att man gör två (eller flera) olika varianter, vilket blir dyrt.
Hög budget: Responsiv eller mobilt tema
Låg budget: Responsiv eller "mobilförbättrad webbvariant"
Mvh Robert