FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Flitig postare
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Det stämmer att det finns väldig höga KYC och AML krav på Banker och Finansinstitut, men koppla det så långt till SMS betalningar är gå över gränsen i sin tolkning. SMS köp är små summor, inget man kan tvätta pengar via. Och om någon skulle varit så dum så dom försöker så hade antal SMS blivit så många så det hade avslöjats den vägen. Sedan summan som försvinner i avgifter/arvoden för SMS betalningar är så pass hög så bara tanken försöka tvätta pengar den vägen försvinner med direkt. Sedan kan jag tillägga om man nu vill betala hög % så tvättar banker och finansinstitut fortfarande pengar åt en med rätt kontakter för 5-25% avgift. Så om man kan tolka SMS med så höga AML krav så betyder det att man i princip behövt förbjuda betala med kontanter helt med i butik. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Bara ett inlägg till!
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Administratör
|
Citat:
Man var helt enkelt tvungen att ha ett namn kopplat till sitt nummer. Kontantkort som inte registrerades blev redan 1 dec 2011 värdelösa som betalmedel, men abonnemangen fungerar, för alla dessa kräver att man är registrerad. Då bestämmer sig de fyra största operatörerna som har oligopol på marknaden (Telia sitter tex. på alla kortnummer), att de ska göra en självständig tjänst för att försvåra, men också, börja leva på användarnas data. Wywallet försökte komma undan med att de säljer vidare användares data till tredjepart. De har också försökt ta betalt för en tjänst som de tvingar in alla i. De censurerar kritik på Facebook och bryr sig öppet inte om sina kunder. Eftersom att det också är ett nytt system kräver det någon integrering med Wywallet så siteägare och sånt skiter i att göra integrationen. Deras applikationer (som har bottenbetyg i AppStore och Play Store) finns inte till alla plattformar, och detta är svaret för när det kommer till Win Phone: Citat:
Enda anledningen till att de skapade Wywallet istället för att gå vidare med de befintliga systemen, var för att de ville tjäna pengar per transaktion individuellt mellan användare. Men man har inte gjort någon som helst efterforskning öht, utan man har bara gjort. Idioti, och snart kan inte 4T motivera större förluster.
__________________
@Zn4rK - Börja blogga - Paintball i Göteborg Det jag skriver är mina personliga åsikter och återspeglar inte vad WN eller andra företag jag representerar tycker. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Frågan är dock om svensson bryr sig om att deras uppgifter sparas hos 4T. Deras nyas system fungerar precis som innan så SMS-betalningar lär inte vara något problem längre.
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|