| FAQ |
| Kalender |
|
|
|
|
#1 | ||
|
|||
|
Supermoderator
|
Det finns ju redan ett antal crowd funding-tjänster som använts av en del band, om det skulle fungera att nischa sig enbart mot musik är nog inte jag rätt person att svara på. Det är en väldigt tuff bransch där det är svårt att få tillbaka något på sin investering.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#2 | |||
|
||||
|
Mycket flitig postare
|
Citat:
Vet du hur crowd funding-tjänsterna fungerar? Är det så att man skänker pengar till projektet/artisten eller får man en del av kakan? |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#3 | ||
|
|||
|
Supermoderator
|
Det finns olika varianter. Det vanligaste är väl att man får olika typer av "belöningar" för sin investering beroende på summan. Sen finns det så kallad equity crowdfunding (t.ex. Crowdcube i Sverige) där man helt enkelt bara köper en del i nya bolag.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#4 | |||
|
||||
|
Mycket flitig postare
|
Citat:
Tänk er en plattform, typ youtube blandat med crowdcube. Artisten lägger upp en presentation/profil med massa videoklipp om sig själv, sina drömmar och när han sjunger. Först så måste artisten göra sina aktier tillgängliga. Låt oss säga 49%. (inte tänkt på det tekniska än) Detta för att artisten behöver samla in pengar. Sen är dom 49% alltid ute på marknaden och artisten kan byta ägare allt eftersom och man kan hela tiden köpa/sälja med artistens aktier. Jag kanske är ute och snurrar åt fel håll. Jag hör gärna er som tycker att jag är helt fel ute så man kanske vaknar till lite. |
|||
|
|
Svara med citat
|
| Svara |
|
|