Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Stora tråden om Bitcoin

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2013-12-10, 11:05 #1
Xamda Xamda är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 1 900
Xamda Xamda är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 1 900
Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb Visa inlägg
Vilken annan valuta i världen hoppar så mycket som bitcoins? Som om en liter mjölk hade kostat en miljon några månader sedan.

Bitcoins är som att sälja sedelpress, att skapa något från luft. Valutan kommer inte bli stabilt innan största delen av antal bitcoins blivit minad samt den slutas spekuleras i.
Du menar så som många av de stora världsekonomierna gör idag? Ger ut statsobligationer och nya sedlar utan reell täckning?

Visst är fluktuationerna i värdet problematiskt, men knappast ohanterbart.
__________________
Bara döda fiskar flyter med strömmen.
Xamda är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-12-10, 11:14 #2
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
Citat:
Ursprungligen postat av Xamda Visa inlägg
Du menar så som många av de stora världsekonomierna gör idag? Ger ut statsobligationer och nya sedlar utan reell täckning?

Visst är fluktuationerna i värdet problematiskt, men knappast ohanterbart.
Fast oftast finns det värde, i värsta fall får dom slänga ut folket i landet och sälja hela landet. Så finns ju lite mer möjligheter skapa fram olika värden där. Mark, naturtillgångar, hus, industri... Listan kan göras lång.

Vad har bitcoins för som säkerhet, bakomliggande värde? :P


Citat:
Ursprungligen postat av Xamda
Värdet baseras ju på efterfrågan och att rörligheten är mycket stor är förstås problematiskt, men knappast omöjligt att hantera.

Det finns tjänster tillgängliga som omgående omvandlar din intäkt i bitcoin och andra kryptovalutor till t.ex. USD.
Jag vet det, men det är inte hela sanningen. Skulle alla försökt växla in alla bitcoins eller bara större antal postar hade värdet sjunkt som en sten. Inte troligt att du kan skapa miljarder i påhittat valuta och sedan rakt av få över pengarna till en annan valuta.

I princip enkelt förklarat kan du bara växla tillbaka så mycket som någon faktiskt växlat in till bitcoins. Eller det finns folk som vill spekulera i valutan, men försök hitta köpare till större poster som motsvarar stor del av valutan kan man glömma.
patrikweb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-12-10, 12:04 #3
Conths avatar
Conth Conth är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 908
Conth Conth är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
Conths avatar
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 908
Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb Visa inlägg
Fast oftast finns det värde, i värsta fall får dom slänga ut folket i landet och sälja hela landet.
Kan du ge ett exempel på när detta skett i de fall en valuta har kraschat? Snarare är de som sitter med fiat-valutan förlorarna. Inte tusan säljs alla tillgångar i landet och delas ut till alla som har sedlar sparade...


Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb Visa inlägg
I princip enkelt förklarat kan du bara växla tillbaka så mycket som någon faktiskt växlat in till bitcoins.
Med andra ord helt normal (fast skakig) hantering av tillgång och efterfrågan...
Conth är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:49.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017