Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb
Du kanske ska kommentera dom som flyger boskapsklass på flygplatserna, bara business inom EU ligger på runt 10k. Första klassa utanför EU går på över 100k på vissa resor. Så går nog driva flygplatser utan skattestöd om dom som åker sämsta klassen börjar betala för sin flygresa.
Vi har väldigt mycket miljöskatter och bensinskatt i Sverige, sedan kanske man kan tycka att små kommuner med småvägar som knappt inte används så mycket kanske Inge ekonomi underhålla.
|
Flygplatsen (oftast offentlig i Sverige) tar några hundralappar eller några tusingar i startavgift. Det spelar ingen roll om du så flyger med en privatjet. några hundralappar i startavgift på Bromma Flygplats kommer ändå inte betala alla kostnader som krävdes att du skulle få ditt plan i luften.
Flygskatter och moms tjänar också staten på. Men de största intäkterna går till flygbolagen. Och så ska det självklart vara. Men att det skulle spela någon större roll för staten att du flyger business eller boskapsklass är ganska fel.