Citat:
Ursprungligen postat av erebos
Min tidigare norska uppdragsgivare som jag var inhyrd hos för ett halvår sen har nyligen dragit in sina anställdas olagliga skattefria diesel till privata bilar, en löneförmån som dom haft.
Han vägrar kompensera dom med laglig ersättning OCH dessutom har jag nu hört att han skyller på mej att jag anmält honom till norska skattemyndigheten så det är därför han tagit bort förmånen.
Saken är den att jag inte har anmält honom till någon myndighet alls.
Nu är ca 150 man förbannade på mej för något som jag inte alls har med att göra.
Kan jag anmäla honom för förtal för att jag inte har anmält hans skattefusk som han säger till sina anställda?

|
Du kan inte använda Svensk lagstiftning utanför Sverige, det du får kolla är hur Norska lagstiftningen ser ut.
Sedan kan det skilja lite praxis med om att eftersom du inte är Norsk medborgare? Eller bor inte Norge så kanske inte Norsk lagstiftning nödvändigtvis är giltigt i det fallet.
Dock iofs lite mer djupare analys som i grunden ofta ligger i nivå på HD :P
Men i vilket fall så lär du få anmäla det i Norge och då bör du även ha koll på Norsk lagstiftning. Sedan måste det gå bevisa det med.