För att få vara betalningsförmedlare så måste man lyda under finansinspektionens tillsyn, dvs i praktiken ha deras tillstånd för betalningsförmedling som Payson, PlusGirot, Bankgirot mfl. Dessa ger ingen ränta på behållningen på "kontot". Se finansinspektionen:
http://www.fi.se/upload/20_Publicera...definition.pdf
Får att få ta emot pengar till ett konto så man har "inlåning från allmänheten" (som det blir ränta på behållningen på kontot) dvs tar hand om folks pengar på ett "konto" så måste man var aunder finansinspektionenstillsyn, och ha bankoktroj. Det finns mycket trikta krav på eget kapital för denna typ av företag. För att få starta bank så var man på 80-talet (när Svea-banken startade med VD Gabriel Urwitz,
http://sv.wikipedia.org/wiki/Gabriel_Urwitz, som sedan köptes upp av Götabanken och så blev det GotaGruppen) tvungen att ha ett eget kapital på minst 100 Miloner SEK, idag är det betydligt högre krav, samt att man kommer ha kravet på 15% eget kapital (soliditet) i balansräkningen om några år då de nya BASEL III-reglerna slår till fullt ut i Sverige (vi kommer ha lite hårdare kapitalkrav än andra i EU vad jag förstår). Så bankktroj tror jag inte är aktuellt i detta fall.
Om man däremot gör det hela som ett affiliate-program så blir det jag beskrivit tidigare om det är privatpersoner som säljer (med specialhantering för 999 kr gränsen) men om man har företag som leverantörer så behöver 50-lappen normalt inte dra sociala avgifter utan då kan leverantören faktutrera 50lappen med avdrag för provisionen. Då liknar det upplägget för konsultmäklare och affiliate, men det funkar bara om leverantören är företag.