Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Köpa hus - hyra ut

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2013-01-30, 00:01 #16
Anders Larssons avatar
Anders Larsson Anders Larsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 3 205
Anders Larsson Anders Larsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Anders Larssons avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 3 205
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth Visa inlägg
Man kan ju göra som de stora bolagen gör för att dölja att de tar ut mer än de begränsade vinster som tillåts i själva bostadsbolaget. Där brukar hyresgästföreningen få frispel om det är mer än 5% vinst.

De har flera olika servicebolag som alitas av bostadsbolaget och där kan de ta upp större vinster, alla bolagen kan ägas av samma koncern men man får se till att ta upp vinsterna i varje skikt av bolag men att det i grunden är samma pengar som passerar genom flera filter, så syns det inte lika uppenbart att de tar ut en bra vinst av hyresgästerna.

Det krävs dock en viss volym i fastighetsbeståndet för att det ska vara praktiskt möjligt med ett sånt upplägg.
Finns ingen anledning att "dölja" sin vinst, eftersom hyran inte beräknas efter fastighetsägarens vinst öht. Det finns i grunden 2 hyresmodeller i Sverige, den "gamla" som helt avgör på läge och den "nyare" sk Helsingborgsmodellen (trots att Helsingborg inte var först med att använda den) där man väger in läge, service, boendenöjdhet, skick etc etc.

Inte i någon av dessa modeller är vinst för bolaget ett större inslag. Tvärt om brukar det vara positivt om man kan visa vinst för det betyder att du har möjlighet att göra investeringar i dina fastigheter.
Anders Larsson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:14.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017