Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Synpunkter kring portfolio

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2013-01-05, 17:01 #31
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Nja, det beror ju på vilken kodstandard man väljer att följa (om man nu följer någon). Man kan välja PEAR, PSR-0 eller något helt annat.

Den där listan på webbplatser som Conny listade är inte så mycket att bry sig om. Många som arbetar med webbdesign skulle aldrig någonsin få för sig att jobba med något som ser ut som exempelvis Skatteverkets hemsida. Unika, kreativa individer utvecklar ofta en egen stil och så ska det också vara. Sedan finns det också webbdesigners som har lite mindre intuitiv design och istället designar mer rationellt. En del kan tycka det tidigare är helt onödigt ögongodis eller att det senare är tråkigt men inget av dessa alternativ, eller allting däremellan, behöver vara bättre än något annat. Var man/kvinna (det finns inget hen-ord för detta? ) har sin plats helt enkelt.
De webbplatser jag listade var inte de jag tycker är bäst i världen, men jag betraktar det som en miniminivå att göra något som är bättre än dessa om man erbjuder sina tjänster som webbdesigner.

Sajterna är ändå ganska bra exempel att utgå ifrån och göra något som är ännu bättre. Bland annat är färgval en viktig fråga för att öka läsbarheten på texten.
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-01-05, 19:11 #32
alejandr0 alejandr0 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 108
alejandr0 alejandr0 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 108
Jag tycker det är alarmerande dåligt att man inte kan markera texten utan allt är i bilder. Det skulle jag fixa till först! Sedan är texten åtminstone i Portfolio-avdelningen och kontaktformuläret väldigt svårläst.
alejandr0 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-01-06, 16:27 #33
heavencloudss avatar
heavenclouds heavenclouds är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2009
Inlägg: 494
heavenclouds heavenclouds är inte uppkopplad
Flitig postare
heavencloudss avatar
 
Reg.datum: Dec 2009
Inlägg: 494
Tre punkter som jag tänkte på:

1. Gör texten större under din "Portfolio" och "Om mig"-avdelning
2. Gör om citatet på startsidan till text istället för en bild.
3. Varför ska jag berätta min budget? Har "auto-delete" på alla som har för låg budget eller vad är grejen?

Snygg i övrigt, riktigt goa färger!
heavenclouds är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-01-10, 16:43 #34
brandt brandt är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2010
Inlägg: 45
brandt brandt är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2010
Inlägg: 45
Tycker du gjort det bra för en första portfolio Kollar man koden är det som sagt några grejer som skulle behöva fixas med. Sen kanske kolla så att den ser bra ut i olika skärmstorlekar, för mig blev det mycket outnyttjat utrymme längst ner på alla "slides" hade nog sett bättre ut om content i alla vyer låg centrerade vertikalt.
brandt är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-01-10, 19:06 #35
jonssondesign jonssondesign är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2010
Inlägg: 709
jonssondesign jonssondesign är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2010
Inlägg: 709
Oavsett vad alla inkl. jag säger så ser sidan helt okej ut. Bra kreativitet, och det gillar jag. Forstätt på den banan! Förbättra dig hela tiden dock, och ta åt dig av kritiken du fått från denna tråden. Men allra viktigast är nog att du inte skall se någon som helst kritik som negativ - se dem som en möjlighet att förbättra dig!

Du kommer bli en duktig och framgångsrik webbutvecklare, det vågar jag tro!
jonssondesign är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:18.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017